خودِ گردانِ خودْگردان

نوشتار ها و سروده های محسن زارع

خودِ گردانِ خودْگردان

نوشتار ها و سروده های محسن زارع

خودِ گردانِ خودْگردان

زیبایی َت را تاب آر
و از وجودِ خود ایمن باش!

آخرین نظرات
  • ۱ مهر ۹۷، ۰۸:۳۰ - عرفان پاپری دیانت
    *ه‍

۲ مطلب در شهریور ۱۳۹۵ ثبت شده است

یکی از تجلی گاه های راز در این عالم، مسئله ی «بخت» و «اقبال» و «پیش بینی ناپذیری» احوال عالم است. این مسئله خصوصاً برای سالک عارف، فوق العاده مهم است.عارف آن معنا را عمیقا در تجربه های روحی خود می آزماید و می بیند که نشیب و فراز وقبض و بسط های روحی وی، به هیچ وجه قابل پیش بینی و ضبط و مهار نیست و آینده ی سلوک وی نامعین است.

وضعیت روحی سالکان در طی سلوک بسیار شبیه وقایعی ست که در عالم خرد و مادون اتم(یعنی در عالم میکروفیزیک) می گذرد. در عالم ماکروMacro، قوانین معین و دترمینیستیکDeterministic حاکم است و تا اوایل قرن بیستم، مهم ترین وظیفه ی علم را پرده برداری از آن قوانین قطعی و آهنین می دانستند. امّا با کشف جهان اتمی و زیر اتمی، فیزیک دانان رفته رفته با این احتمال قوی مواجه شدند که گویی جهان خرد ،تابع قوانین علیت نیست و به اصطلاح نامتعینIndeterministic است و آنچه در سطح زبرین(ماکرو) رخ میدهد، برآیند تقریبی از برخوردهای تصادفی و احتمالی ذرات خرد در سطح زیرین(میکرو) است.

در عالم روح هم گویی ماجرا از همین قرار است. تا کسی پا به عرصه ی سلوک ننهاده است، دنیای او همان دنیای کلان و درشت است و حرکات محتاج ضربه ها وتکان های شدید است. یعنی آستانه ی حساسیت بالاست، لذا تحریکات باید چندان قوی و شدید باشد که بتواند حساسیت شخص را برانگیزد. روح غیر حساس و غیر لطیف،برانگیختنی نیست، مگر با تکان های هولناک؛ امّا وقتی شخص در جاده ی سلوک روحی ومعنوی گام نهاد ، حساسیت های او افزون وافزون تر می شود. کوچک ترین حادثه ای برای او پیامی دارد و هوشیاری و بیداری وی را برمی انگیزد. نسبت به کوچک ترین محرکی عکس العمل نشان می دهد؛ آن هم نه به معنای «از جا به در رفتن» است که با «سکینه»ی عارف منافات داشته باشد. این حساسیت روحی موجب می شود که سالک اندک غبار ملال را بر روح خود احساس کند، اندک بی عنایتی یا عنایت ورزی از جانب محبوب را دریابد، و هرروز او با روز قبل ش متفاوت باشد. مولانا احوال خود در این مقام را به این بیان توصیف می کند:   سخت نازک گشت جانم ازلطافت های عشق

 

بسط تجربه های نبوی/ص179
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ شهریور ۹۵ ، ۲۳:۲۳
محسن زارع


آفتاب و سیگاربا توام! با تو که هیچ وقت هیچ چیز را تغییر نداده ای! در توان تو نیست. و هیچ چیز دیگر هم نمی تواند. تو تنها برای ادامه دادن آفریده شدی. از همان زمان که دیدم عقلِ ملال آور شمشیرِ تیزِ جهانِ واقع را به سمت مردمک چشمم نشانه رفته، تو را آفریدم. برای تخدیر.

اگرنه تو هیچ وقت نتوانسته ای چیزی را تغییر بدهی. این اولین خوابی بود که باید از آن بیدار می شدم.


___________
این معنایی دارد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ شهریور ۹۵ ، ۱۰:۵۹
محسن زارع