خودِ گردانِ خودْگردان

نوشتار ها و سروده های محسن زارع

خودِ گردانِ خودْگردان

نوشتار ها و سروده های محسن زارع

خودِ گردانِ خودْگردان

زیبایی َت را تاب آر
و از وجودِ خود ایمن باش!

آخرین نظرات
جمعه, ۱۱ تیر ۱۳۹۵، ۰۱:۱۵ ب.ظ

بسط تجربیات مَنَوی[ شخصی]

یک تجربه ی بیرون آمدن از ذهن/بیرون ذهن زندگی کردن


خوب است بدانیم که خود عمل و ذکر است که ارزش دارد نه مرور ذهنیِ معنا همزمان یا پس از آن ذکر و عمل. بدانیم عمل وذکر است که ارجحیت دارد.

خوب است بدانیم که ما «نیاز به شناختی» ها که اصرار داریم نماز بدون حضور قلب بدرد نمی خورد و نمی خوانیم یا به طول و تفصیل، این حضور قلب همان مرور ذهنی معناست، که بی ارزش است. خوب است بدانیم همچنین که حداقل بدون دلایل دیگر، همان طور که می توانیم به خودمان بقبولانیم که نماز بدون حضور قلب بدرد نمی خورد و حضور قلب هم اینست، همانطور هم می توان تصور کرد که این حضور قلبی هیچ ارجحیتی نسبت به خود ذکر و عمل ندارد، اصلا ارزشی ندارد.

زمان انجام عمل یا گفتن ذکر نماز، تجربه به صورت کلامی یا تصویری (بیشتر کلامی) در می آوریم. یعنی همزمان که می گوییم «اشهد ان محمداً عبده و رسوله» اینها هم در ذهن می آید: احتمالا « شهادت می دهم که محمد بنده و پیامبر اوست» یا « بله محمد قبل از رسول بودن، بنده است(یا یک تفسیر خوانده و شنیده دیگر)» یا مرور شیوه ادا کردن جمله در ذهن ویا ادا کردن اعمال و اذکار ه گونه ای که معنای فارسی آنرا در ذهن متبادر کند(نمایش).یعنی اینها چیزهایی ست به عنوان تلاش برای حضور روی شان تمرکز می کنیم.. این وسواس است. نامش را قرار است شیطان نگذاریم. می گویم تلاش ناخودآگاهی برای فرار است. یا سخت گرفتن. اگر بدانیم این مرور هیچ ارزشی ندارد از ذهن خارج می شویم.

این تجربه هیچ ارزشی ندارد جز خروج چندلحظه از ذهن.درگیری زیادی باآن ندارم اما به عنوان سرنخی از خروج، خودش ارزشمندست.

 [این بحث بیهوده ادامه داره، فرصتی باشه قرار می دم درادامه همین پست]

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۴/۱۱
محسن زارع

بسط تجربیات

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی